Články

Články

Znovuobjavovanie Maďarska

SafaribusSedím v aute s priateľom výtvarníkom a mierime na tvorivý pobyt na slovenský juh, teda na “maďare”. Krajina je iná ako u nás. Síce nie sme z jedného chotára, Jaro – Lipták a ja – Bystričan, ale iba naplavený, lebo som sa narodil v Trnave. Slnko pripeká a rozumieme, prečo sa impresionisti sťahovali na juh. Svetlo tu je iné. Bavíme sa, že Stredomorie sa presťahovalo, vďaka klimatickým zmenám, na Slovensko. “Tak si užime toho “arleského” slnka”, zasmejeme sa.

Hortobagy“Vieš, že tohto roku sme sa rozhodli s bratom oprášiť spomienky a dovolenku strávime na Balatóne”, začína Jaro.
Ja mu kontrujem: “Za posledných päť rokov, som precestoval viac krajín Európy, ale len v Maďarsku a Rakúsku som bol každý rok, aspoň raz. Rakúsko to je hlavne zimná lyžovačka, Maďarsko spoznávanie špecifík regiónov.”
A dávam mu do pozornosti posledné zážitky z Maďarska.

ČikošHortobagy, rovina, ako keď vyžehlíš nohavice. Vzdialenosť meraná od čárdy k čárde, teda koľko jeden povoz prejde za deň. Číkoši, stvárajúci na koňoch cirkusové kúsky. Dobytok, ktorý by sme hľadali skôr v Ázii, ako 350 kilometrov od nášho bydliska.
No ale nepredbiehajme. Zastavenie prvé – tržnica Salgótarján.

Most v HortobagyVystúpil som z auta a zmizol z dohľadu spolucestovateľov. Omámený vôňou pečených dobrôt, som bol priťahovaný k stánkom s pečenými rebrami, hurkami a klobáskami. Biely chlebík, ktorého kôrka chrumká a striedka je ľahká ako z páperia, “alma” papričky a už papkám. Som ako reklama, pohľad na mňa presvedčil aj ostatných. Je čas obeda.
Ešte dvestopäťdesiat kilometrov diaľnice a sme v mestečku Hajdúszoboszló, nášho prechodného maďarského domova. Mestečko sme zvolili zo strategických dôvodov. Do všetkých miest, ktoré máme v pláne navštíviť, je to maximálne 60 kilometrov. Ak by počasie neprialo, je tu aquapark, kúpele aj bazénový komplex so “stredomorskou” plážou. Ubytovali sme sa v malom hoteli, skúsili wellness a šup na prechádzku mestom.Rybníky Na pozeranie toho tu veľa nie je, predsa je to mesto termálnych vôd, o čom svedčil počet dôchodcov. Odhadli sme to na geriatrický zraz, alebo plošné zvýšenie dôchodkov, ako odmena za pomoc sociálnej demokracii pri vyhratých voľbách do celoeurópskeho parlamentu. Poslednú vetu berte ako fikciu, po dôslednom ochutnaní produkcie miestnych vinárov. Pravdou je, že sezóna ešte nezačala, tak pobyty sú maximálne výhodné. No nekúp to!

Šedý dobytokPo raňajkách sa stretávame pri autách, je nás niekoľko - dvojíc, trojíc, komplet rodina aj ja vlk-samotár. Dedinka Hortobagy je cieľom nášho dnešného výletu. Je tu správa národného parku aj východiskový bod prehliadok - rybníkov, safari a exkurzie do pusty. Začíname na safari-autobuse, pokračujeme vláčikom k rybníkom a podvečer si doprajeme výlet kočom do pusty. Ak mám parafrázovať, napadá mi český film: Faunovo velmi pozdní odpoledne. Tak dnes bola fauna a zajtra nás čaká flóra.

Jazero TiszaSme pri jazere Tisza, v mestečku Tiszafüred, aj keď je to druhé najväčšie jazero Maďarska, nebolo tu vždy. Jazero vzniklo v sedemdesiatých rokoch minulého storočia, prehradením koryta rieky Tisza. Jazero je stepné, rozľahlé a plytké, niekedy tak, že na niektorých miestach sme museli nadvihnúť vrtuľu motora nášho člna, aby sme neuviazli v bahnitom dne. Zážitok z trojhodinnovej plavby mali malí aj veľkí. Oslávili sme ho štýlovo s halászle.

Deň tretí, je oddychový. Zostávame v Hajdúszoboszló a využívame termálnu vodu na zábavu v aquaparku, alebo relaxujeme v kúpeľových bazénoch. Počasie nesklamalo, kým dva dni sme sa opekali a vyzerali fatamorgánu nad pustou, dnes poprchuje a je zamračené, čo vítame. Necháme sa očarúvať vodou.

Zoo NyiregyhazaV záverečný deň si predĺžime cestu domov a nejdeme rovno na západ, ale na sever do mesta Nyíregyháza. ZOO nesklamala. Je rozdelená po svetadieloch. Zvieratká majú veľké výbehy, ktoré simulujú ich prirodzené prostredie. Všetko je dosiahnuteľné peši. Páči sa všetko, ale najviac asi nový pavilón Oceanária s plávajúcimi žralokmi, alebo popoludňajšia tulenia show.

Kedysi sme chodili na Balatón, lebo naše more bolo v Maďarsku. Potom ho presťahovali do Chorvátska. Dnes, keď sme boli už všade, je dobré obzrieť sa späť. Maďarsko má termálne pramene, históriu, prírodu, kulinárstvo. Objavte ho aj vy. Ja som našiel pre vás Hortobagy.

Text a foto: Miroslav Zaťko
Cestu pripravili BBF a Magyar Turizmus Zrt.

Mini-galéria
Safaribus Hortobagy Čikoš Most v Hortobagy Rybníky Šedý dobytok Jazero Tisza Zoo Nyiregyhaza
Späť na začiatok stránky