Články

Články

Lyžovačka v ozajstných horách a na skutočnom snehu
die Tauplitz, jedno z magických 77 (lyžiarskych) stredísk Štajerska

-To už nie je ako za našich čias.
Častokrát, ako dieťa, som počúval starších vzdychať nad novými móresmi. Dnes už nikoho nič neprekvapí. Každý sa snaží odtrhnúť si, čo ešte nestihli iní. Vzruší nás počasie, prešľap celebrity a neúspech hokejistov. Inak sme imúnni a nevšímaví.
Narodil som sa v miernom podnebnom pásme so štyrmi ročnými obdobiami: jar, leto, jeseň, zima. Starobu prežijem v hybride, keď leto začína už na jar a jeseň trvá aj v zime.

Sedím s dcérou pri raňajkách a za oknom je všetko snehobiele. Vločky, ako poletujúce hviezdičky, sa znášajú k zemi. Prinášajú so sebou príbehy dlhých zimných večerov.

die Tauplitz

Na zjazdovke Po adrenalínovej letnej dovolenke v Gesäuse Alpen som u miestnych pátral, či tu sezóna pokračuje aj zimnou časťou. Moju pozornosť upriamili na mne neznáme lyžiarske stredisko.
Na lanovke Die Tauplitz, ktoré vzniklo prepojením dvoch starších stredísk (Tauplitz a Bad Mitterndorf) do jedného modernejšieho. Lyžovačka je tu autentická, na prírodnom snehu, lebo klimatické podmienky v tejto oblasti sú bohaté na zrážky. Stredisko sa nachádza v 900 - 2000 metrovej nadmorskej výške, je situované nad hranicu lesa v alpínskom prostredí a orientované na juh, teda má dostatok slnečných dní.
Zjazdovka č.25 "Nový" Tauplitz má 42 kilometrov zjazdoviek s 5 lanovkami a 12 vlekmi. Tá najdlhšia má šesť kilometrov. Sezóna trvá od decembra do apríla. K jej predĺženiu pomáhajú aj moderné zasnežovacie zariadenia. Aj keď k naplneniu počtu hodnotiacich hviezdičiek (5) stredisku chýba jedna, možno pre slabšie vybavenie inými službami a radovánkami, ja sem cestujem rád. Pokoj, pohoda, priestranné zjazdovky bez masovej účasti, pri zachovaní tých najvyšších nárokov na výbornú lyžovačku s priaznivou cenou paušálnych balíčkov. Devízou je aj dobrá dostupnosť zo Slovenska. Z Bratislavy asi 340 kilometrov, takmer stále po diaľnici.

Seebacherhof

Seebacherhof Rodinný superior hotel s tromi hviezdičkami na štíte nás privítal už po druhýkrát. Po roku sa veľa toho nezmenilo. Čistota a kvalita služieb stále vysoká. Usmievavý a ochotný personál. Hosť je síce v hoteli, ale bonusom je domáca atmosféra a pohoda. Ráno ho čaká široký a pestrý výber potravín na "stolčeku prestri sa". Následne ho za pomoci "skivláčiku"(prezlečený traktor s osobnou vlečkou) vyvezú k údolnej stanici lanovky, aby prežil deň na lyžiach v lone prírody. Po lyžovačke ponúka hotel svojim hosťom relax v saune a 4-chodovú večeru. Večer je možné stráviť v hotelovej vinárni, keď je sobota aj na tanečnom parkete. Všetko úhľadne zabalené do paušálneho balíčka s výhodnou cenou.

Spomienka-sen

Pozerám von hotelovým oknom. Konár smreku je "obťažkaný" do rána napadaným snehom. Doma (na Slovensku) som lyžoval len na "horko-ťažko" udržiavanom umelom snehu. Bol 3. január a vedľa zjazdovky sa pásli ovce. Slovenským stromom sa o snehovej prikrývke môže len snívať. Rozmýšľam, kde som býval v detstve o tomto čase...ocitám sa v časovej slučke, opäť som dieťa ja.
Zima na chate Mama nám s otcom a bratom servíruje raňajky - domácu klobásku, vajíčko na tvrdo a chlieb s maslom. Za oknom je skutočný sneh a hory sú pre ľudí, nielen pre vyvolených. Podniková chata, otcovi kolegovia, ich deti - to je naša lyžiarska partia na víkend. K chate sme museli pol hodinu vystúpať v polmetrovom snehu a svah sme si na lyžovanie pripravovali ušliapavaním snehu. Večer sme spali spánkom spravodlivých, vzduchom a lyžovaním unavení. Lyžovačka v ozajstných horách a na skutočnom snehu.
Ako dobre, že sa dá ešte niekde snívať s otvorenými očami.

Text a iPhonefoto: Miroslav Zaťko
www.dietauplitz.com
www.seebacherhof.at

Mini-galéria
Panorama Na zjazdovke Na lanovke Zjazdovka č.25 Seebacherhof Zima na chate
Späť na začiatok stránky