Články

Články

Zoznámte sa s EGOnom

Zoznámte sa s EGOnom

Je distingvovaný, inak povedané, uhladený, jemný, šľachetný. Vždy v klobúku, s kufríkom a dáždnikom, ktorý je aj jeho výchádzkovou palicou. Stretávate ho denne, aj keď sa vôbec nepoznáte, aj keď váš svet je na komplet virtuál, teda sedíte doma a držíte v ruke mobil, tablet, počítačovú myš. Ešte stále ho nepoznáte? Radi sa urážate, stotožňujete s názormi iných, ktoré vás zraňujú a oberajú o zdravý úsudok? Ste útočný a pripravený nasadiť bodák, alebo radšej vediete zákopovú vojnu? Nehovorte, že ho nepoznáte ...?

EGOn je typ víťazný. Vyhráva aj keď prehráva, má totiž posledné slovo. Rád sa vydáva za svoj názor, je s ním stotožnený, je pravdou právd. V mene ideálu pravdy sa nebojí obetovať dlhoročné vzťahy. Byť šťastný, v pohode? Ako s tým žiť, keď ho vychovali k súťaživosti, byť lepším ako ostatní. Už vieme, že čnie vysoko, lebo je iný, dôležitejší. Každým novým nákupom ho mantra „ja to chcem“, utvrdzuje, úspech som ja. Jeho meno je vytesané, dosiahol všetko, čo chcel. Vníma sa výnimočne …

Tak to je on EGOn, býva v každom z nás. Usídlil sa sa v našej nepokojnej mysli, lebo najlepšie vyhovuje svetu, ktorý ráta len všetko víťazné. Vitaj EGOn, domýšľavý!

Skôr, či neskôr vám tento distingvovaný pánko začne liezť na nervy. Nie je s ním zábava. V uhladenej dôstojnosti nie je priestor byť prirodzený a úprimný. Ako sa s ním baviť, keď je stále „na skle“ v pýche svojej pravdy. Na ceste za poznaním, byť v pohode, som sa naučil, všetkému predchádza fyzická aktivita. Učí nas pravidelnosti, dôležitosti, dáva zmysel naším hodnotám. Mať flexibilné telo, je predzvesťou pružnosti v myslení a konaní. Je úplne jedno, či beháte, šermujete, korčulujete. Len robte to pravidelne. Trvá aspoň šesťdesiat dní, kým zlomíte vlastnú pohodlnosť a telo začne spolupracovať. Ja som denne viedol ránný dialóg s EGOnom, ktorý vždy našiel dôvod, prečo nevystrieť podložku. Bol ten rozumnejší, ale lenivejší. Sralo ho, že som úprimný a prirodzený. Nerozumel mojej prebudenej nespútanosti, on nemá intuíciu - dušu, len svoju pravdu a hodnotu.
Stal som sa komunikatívnejším. Paradoxne najprv von a potom aj dovnútra. Niekto prišiel, iný odišiel, ale ja som tu bol zrazu pre seba. Bol som voči sebe vnímávejší, chápavejší, milujúcejší. Dýchal som cestou do práce, v rade supermarketu, v spoločnosti, keď som pochopil, že hlavná úloha neznamená „čekovať“ seba, teda počuť, čo už dávno poznám. Dýchal som a meditoval, lebo vtedy som sa najviac odpojil od všetkého fyzického, panujúceho a rozdeľujúceho. Premyslieť, povedať a vykonať - tak jednoduché, keď to zároveň precítite. Otvoril som sa sebe, tebe, vesmíru. Prestal som žiť chybami minulosti a perspektívami budúcnosti.
Mám len ten čas, ktorý mám - teraz. Som vďačný za svoje zdravie, za ráno a nové možnosti. Poďakujem sa za každý deň, keď mesiac strieda slnko, aby nám nadelil z novej energie. Som kreatívnejší, opäť ma baví fotografovať, písať, rozkvitať. Na koniec som si nechal to večné spojenie byť mužom znamená objaviť v sebe ženu. Som on aj ona v jednote kruhu. Som jangovo výbušný aj jinovo kľudný. To všetko som ja, milujúci a milovaný.

Tak ahoj EGOn, viem, že ešte niekoľkokrát zaklopeš pripravený prekročiť môj prah. Len ja ťa už poznám, akú novú pesničku mi chceš zaspievať … V tichu, v pokore a láske, s vedomím vlastného dychu si môžeme spolu zacvičiť. Rád cvičím s ľuďmi s inými názormi, tak dokážem vytvárať väzbu, ktorá sa prenáša aj do iných sfér. Aha, zabudol som, tebe sa nedá, opustiť komfortnú zónu pohodlia je tak ťažké …

Prečo byť EGOnom, keď môžeš mať všetky mená z kalendára!?

EGOn

Text a foto: Miroslav Zaťko

Späť na začiatok stránky