Články

Články

O Víkende po víkende
(Otvorený list Tiuške, Kati a Katke)

Ležím v pondelkovom ráne spacifikovaný prebdenou nocou. Tak šup-šup von z tepla perinky, niekoľko cvikov na krčnú chrbticu a poskracované svalstvo pravého ramena. Dám trochu reakčných impulzov do príslušnej ruky. Káva a psík, ktorý sa nevie dočkať prvého venčenia. Ráno ako každé iné pracovné.
V práci ma čaká naskladaná svetelná a prezentačná technika. Jej odvoz mi spred očí vymaže aj to posledné hmatateľné z Víkendu s fotografiou.
Niečo ale vo mne zostalo. Je to nehmatateľné, príjemné, opojné, povzbudzujúce i zaväzujúce. Spomienky, emócie, pocity.

Spomienka

Stretávame sa na výstave, ktorá je opradená číslovkou 3. Tri ženy, tri generácie, tri výpovede ale aj dni, krajiny...
Tia Danko - vysoká, štíhla, éterická. Kati Baricz - zemitá a slobodná, s názorom aj pokorou. Kateřina Měšťánková - sebavedomá, silná, vždy spätá s módou. Vo vyjadrovaní neskutočne skromná, ale razantná. Tak si na vás milé dámy budem spomínať.

Emócia

Tá prvá, ktorá mi napadne je radosť, že sa nám niečo podarilo, lebo návštevníci odchádzali spokojní, čo mi vyjadrili ústne aj písomne. A druhá je smútok, že to už skončilo. Dlho sa to pripravuje a krátko to trvá. Ale dobre, lebo nič nie je horšie, ako nekonečnosť trápnosti chvíle. Snáď sme sa tomuto vyhli.
Je tu aj dôvera. Nikdy predtým sme sa nevideli, ja som vás oslovil a vy ste prišli. Verím, že ste neoľutovali. Očakávania bývajú veľké a prekvapenia malé. Išiel som do tohto projektu skromne. Prekvapilo ma, ako ste s priestorom vám poskytnutým naložili. Boli ste úžasné. Tu, ak dovolíte sa zastavím, aby som nestratil cit pre...

Pocit

Všetci (organizátori, hostia, partneri), čo sme niečo pre Víkend s fotografiou urobili, sme dali podnet. Ten bude mať zmysel, keď si ho účastníci doma rozbalia. Začnú ho významovo pociťovať a spoznávať. Keď sa ho podarí aplikovať aj do fotografickej práce, môžeme povedať: Náš pocit sa napĺňa a vypĺňa.

Prajem vám veľa úspechov, zdravia a šťastia, priatelia.

Za organizátora ( Stredoslovenské osvetové stredisko Banská Bystrica) :

Text a foto: Miroslav Zaťko

V Banskej Bystrici 28.11.2012

Mini-galéria
Tia Danko Kati Baricz Kateřina Měšťánková
Späť na začiatok stránky