Články

Články

Alta Pusteria (Dolomiti)
V krajine trojzubca

Alta PusteriaNa „gremiálke“ riaditeľa Zemegule rozhodol Zeus, že rozšíri Suchozem na úkor vôd a oceánov. Poseidón prskal, ale keďže na kariernom rebríčku bol o nejaký stupienok nižšie, neostávalo mu nič iné, len sa podvoliť demokratickým praktikám šéfa. Zvykajte si! Zapichol svoje žezlo do dna oceánu a vypustil vodu. Po tomto zákroku zostala krajina skalnatých brál, jazier, horských lúk s charakteristickou dominantou troch špicov – Tre Cime.

Súčasnosť

Lago di Braies Sedím na brehu Lago di Braies a rozmýšlam, aký je rozdiel medzi nemeckým a slovenským dôchodcom. Uvažovanie s krátkym sociologickým výskumom mi hovorí, že žiadny. Je jedno, či vládu zostaví večná Angie alebo pracovitý Sigi, Nemec si bude jeseň života spríjemňovať cestovaním, spoznávaním a bude ho všade plno. Slovák bude doma rátať euríčka a dni do ďalšieho dôchodku. Je jedno či sú tu istoty, dobré modré, zelené alternatívy, alebo obyčajné táraninky.

Podoblasti

Tre Cime na dvore Alta Pusteria má šesť podoblastí: Valle di Braies, Villabassa, Dobbiaco, San Candido, Sesto a Moso. Desaťtisíc obavateľov ponúka pätnásťtisíc postelí. Ročne tu prenocuje okolo 1,5 milióna hostí. Slušná ekonomická sila rozvoja regiónu. A nie je to len o lyžovačke pomer leto-zima je 2:1, povedané športovou terminológiou.
Pod Rocca del Baranci Prirodzeným centrom je San CandidoPrati di Croda Rossa s množstvom pamätihodností – kláštor, kostoly, múzeá, kúpele. Nad mestom je lyžiarske stredisko Baranci.
Sesto a Moso sú spojené s alpským lyžovaním. Aj keď lyžovať sa dá v každej dedinke, najväčšími strediskami sú Monte Elmo a Prati di Croda Rossa.

Zopár rád a zaujimavostí

Dobbiaco Cesta do Alta Pusteria je príjemná. Z Bratislavy je to asi 600 km, zväčša po diaľnici, posledných 150 km je po miestnych komunikáciach, ktoré môžu byť hlavne v auguste upchaté automobilmi. Letná dovolenka je o bicyklovaní, nordic walking, alpinizme a raftovaní. Zábavu si tu užijú celé rodiny. Hotely sú rodinného charakteru, dedia sa z generácie na generáciu, no nechýba im nič z moderného komfortu. Sú citlivo postavené v súlade s prírodou, ale aj moderne zrekonštruované.
Mahler v Dobbiaco Dobrou pomôckou sú Mobilcard a museum Card. Jedna za 28€ a druhá za 32€, ponúkajú 7-dňový komfort autobusového spojenia v celej oblasti Alto Adige, ktorej súčasťou je aj Alta Pusteria, alebo spojenie dopravy (miestne vlaky a autobusy, lanovky, električky) a kultúry (vstupy do viac ako 80 miestnych múzeí). Karty majú aj trojdňovú verziu. Ak nevládnete taliančinou, nemčinou, alebo angličtinou nebojte sa návštevy. Obslúžia vás aj rodnou slovenčinou, blízkou češtinou. Slovenský a český personál je v miestnych horách cenený pre svoju usilovnosť, prispôsobivosť a v neposlednom rade aj pre krásu a skromnosť na trhu práce.
Česko-slovenský duch je tu aj vďaka Gustávovi Mahlerovi, ktorý tu mal letné sídlo.

Značka je synonymum kvality. Preto Tre Cime sú značkou Dolomitov.

Text a foto: Miroslav Zaťko

Mini-galéria
Alta Pusteria Lago di Braies Tre Cime na dvore Pod Rocca del Baranci Prati di Croda Rossa Dobbiaco Mahler v Dobbiaco Aj cintorín môže byť pekný
Späť na začiatok stránky