Gesäuse Alpen I
„Temne šumí Niagara“, trochu som inovoval trampský song od ohňa. Potrebujem sa predsa štýlovo prepracovať k názvu tohto najmladšieho národného parku Rakúska. V októbri uplynie 10 rokov od jeho vyhlásenia. Rieka Enns dala meno tomuto alpskému pohoriu v Štajersku. Voda tu šumí, točí sa, naráža, vracia sa protiprúdom a to všetko pod kulisou dvojtisícových velikánov Hochtorgruppe. Takže burácanie a šumenie (sausen) rieky dalo meno tejto časti Álp. Len tu je rieka neregulovaná, plná divých perejí rôznej obťažnosti. Gesäuse Alpen to je: ochrana prírody a rozmanitosť druhov, rekreácia a prírodné zážitky, vzdelávanie životným prostredím a vedecký výskum. Bonusom je kultúrny zážitok z benediktínskeho kláštora v Admont.
Vo štvrtok podvečer sedíme v hostinci Kamper, naša fotografická minivýprava a hostiteľ pán Drechsler, šéf informačnej kancelárie Alpenregion Nationalpark Gesäuse. Pomedzi sústa večerného jedla sa zaujímame o pripravený program. Zajtra cyklotúra na Pürgschachner Moores, popoludní kláštor v Admont a pozajtra horský zážitkový program v Johnsbach. Pri predstavovaní sobotňajšieho programu sa mu zaleskli oči a na perách sa objavil tajomný úsmev. V ten večer som týmto signálom neprikladal žiadny význam.
Pürgschachner Moores
Ráno po raňajkách opäť v Kamper. Teraz využívame možnosť zapožičať si bicykle. Vybral som si mestský typ, ale s dostatkom prevodových koliesok vpredu aj vzadu. Návšteva Holandska sa podpísala aj pod tento výber. V krajine veterných mlynov a grachtov som mal len po jednom koliesku a brzdilo sa starosvetsky – spätným chodom. Tu mám 3 vpredu, 7 vzadu, brzdy páčkové, snáď tu vychádzku nejako sprevodujem.
Zoznamujeme sa s Irmi Gruber, spolupracovníčkou pána Drechslera, keďže do práce chodí z neďalekého Ardingu bicyklom, voľba nášho sprevádzania bola jednoznačná. Cesta je asfaltovaná, väčšinou po rovine. Sem tam sa cesta zvlní, kým dolu kopcom, by mi viali vlasy, hore by mi spľasli spotením sa. Vlasy sa mi už vyzmývali, najprv farba a potom aj kvantita, tak sa pachtím len tak. Zrodenie “Fagana” sa nekoná, na bicykli som sa nenarodil.
Míňame pútny kostol Frauenberg a už brzdíme na stanovisku Pürgschachner Moores – rašelinisko Pürgschachen, ktoré je pozostatkom Ennských ľadovcov. Po regulácii rieky Enns v roku 1860 zostalo zo štyroch rašelinísk len toto. Pre jeho zachovanie, ako prírodnej rezervácie a významného biotopu sa urobilo veľa (je v zozname Natura 2000), ale to nestačí. Uvažuje sa nad akýmsi “hodinovým sklíčkom”, ktoré by ochránilo toto posledné územie pred vysušujúcim vplyvom zmeny klimatických podmienok. Aby miestne mäsožravé rastlinky nezostali bez hmyzu a tým aj bez potravy. Cesta späť prebieha pokojne, asi sme sa so svojimi dvojkolesovými tátošmi viac zblížili, alebo pomohol doping vo forme piva Gösser v Ardingskom gasthofe. Či bol povolený alebo nie, nechám na dopingových komisárov.
Benediktinerstift Admont
Knižnica & Múzeum
Benediktínsky kláštor bol založený arcibiskupom Gebhardom zo Salzburgu v roku 1074. Od počiatkov nebol len centrom religiozity, ale aj stredobodom umenia a vedy. Pýchou je knižnica, ktorá je rozlohou najväčšia kláštorná knižnica na svete s rozmermi 14 x 70 metrov a výškou 13 metrov. Knižnicu navrhol Josef Heuber, freskami vyzdobil Bartolomeo Altomonte a skulptúrami skrášlil Josef Stammel. Priestor poskytuje dostatok miesta pre 70 000 zväzkov a 200 000 tlačí.
Umeleckohistorické múzeum, ktoré zdieľa s knižnicou prvé poschodie, prezentuje cirkevné umelecké diela od románskych čias po rokoko.
Na druhom poschodí sú zbierky prírodovedného múzea. Medzi nimi vyniká najmä zbierka lietajúceho hmyzu, ktorú založil miestny mních Gabriel Strobl a obsahuje asi 75 000 exemplárov.
Admontský kláštor organizuje každoročne od roku 1997 tvorivé pobyty mladých umelcov. Diela, ktoré tu vznikli, sú základom Múzea moderného umenia.
Súčasťou ponuky je aj výstavný priestor na prízemí, ktorý ozvláštňuje tradičné zbierky špeciálnymi výstavami, kláštorný obchodík so suvenírmi a kláštorná pivnica s reštauráciou. Nečudujme sa preto, keď sa v kláštore každoročne zastaví okolo 60 tisíc návštevníkov. Aby ste neprišli o všetky fakty z pohodovej prehliadky, o to sa stará tím jazykovo zdatných sprievodcov. Tých slovenských a maďarských má na starosti Zuzka Perželová. Vďaka nej vám môžem poskytnúť tento prehľad letom-svetom Admontským kláštorom.
Pokračovanie na budúce
Text a foto: Miroslav Zaťko
Logo a foto: Benediktinerstift Admont
Kultur & Tourismus