Články

Články

Toskánsky zápisník – 9.časť
Strhujúce Orvieto a trochu Umbrie k tomu

Mohol by som aj napísať magické, zázračné, alebo aj „kouzelné“. Také je pre mnohých Čechov. V kaplnke orvietskej katedrály uchovávajú korporál (štvorcové biele plátno), ktorý bol predmetom zázraku pochybujúceho českého kňaza Petra.Orvieto Ten bol v roku 1263 na ceste do Ríma, kde chcel, aby mu pápež pomohol rozptýliť pochybnosti, ktoré mal o premene chleba na telo Kristovo. V blízkom mestečku Bolsena slúžil omšu a počas nej došlo k premene-zázraku. Chlieb v jeho rukách sa zmenil na telo a striekala z neho krv, ktorá sa dostala aj na spomínaný korporál. Potom už všetko malo rýchly priebeh – cirkevný sviatok, katedrála, procesia Božieho tela.

Orvieto priečelie katedrály Orvietska katedrála patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu, pracovalo na nej 33 architektov, 152 sochárov, 68 maliarov, 90 mozaikárov. Katedrála má asi najprepracovanejšiu fasádu Basrelief zo všetkých talianskych kostolov, so štyrmi majstrovskými basreliéfmi sienskej školy 14. storočia. V triezvom interiéri dominujú dve kaplnky, ľavá Capella del Corporale so skrinkou v ktorej je spomínané plátno. Napravo je Capella della Madona di San Brizio s famóznymi freskami Lucu Signorelliho, ktorým sa klaňal aj iný génius - Michelangelo.

Keďže mesto je postavené na tufovej skale nad údolím rieky Paglia, má aj svoje podzemné Orvieto s labyrintom chodieb. Tunely pochádzajú ešte z etruských čias (mesto bolo ich významným sídlom) a slúžia dodnes ako výborná pivnica miestneho bieleho sladkého vína.

Aj keď nová časť mojich zápiskov je už z provincie Umbria, budeme ich aj naďalej volať Toskánske. Putujeme súčasnosťou, ale naše exkurzy sú väčšinou kultúrne a spájané s históriou - toskánskou.

Spello vítajte! Spello. Mesto je spojené s výborným renesančným maliarom fresiek Pinturicchiom. Maliarom výpravným, farebným, vo forme renesančným, aj keď v postavách ešte neskoro-goticko dekoratívnym. Jeho odkaz smerom k antickej ornamentálnosti je jednoznačný. Freska Zvestovanie v Capella Baglioni kostola Santa Maria Maggiore v Spello je všetko vyššie napísané na jednom mieste.Spoleto cestou z katedrály

Montefalco (Sokolia hora), ako už názov odkrýva, je mesto s nádherným výhľadom do okolia. Známe je aj svojimi červenými vínami Sagrantino, alebo modernou galériou, ktorá vznikla v bývalom kostole San Francesco.

Spoleto je mestečko, ktoré má svoju modernú časť postavenú dolu a horné mesto je prehliadkou stredovekej architektúry, ktorá nadväzovala na to najlepšie z antiky.Spoleto Ponte delle Torri A to doslovne. Veď zvonica spoletskej katedrály je postavená prevažne z kameňov privezených z miestneho rímskeho amfiteátra. Úchvatný je aj most Ponte delle Torri (vysoký 80 metrov), postavený v 14. storočí, ale určite na torze pôvodného antického akvaduktu, ktorým sa privádzala voda z hôr Monteluca.

Aj keď mnohí považujú Umbriu za chudobnejšiu sestru Toskánska, je to klišé. Všetko čo robí Toskánsko top destináciou, je aj tu: stredoveké mestá, nádhera prírodných scenérií, opojné vína i mysticizmus histórie.

Nabudúce:

Asi Assisi...

Text a foto: Miroslav Zaťko

Mini-galéria
Orvieto Orvieto priečelie katedrály Basrelief Spello vítajte! Spoleto cestou z katedrály Spoleto Ponte delle Torri Láska v Orviete
Späť na začiatok stránky